istanbul escort

Genotipik Tohum Bahçesinin Tohumları Toplanıyor 23.4.2019

23 Nisan 2019 13:08
 Genotipik Tohum Bahçesinin Tohumları Toplanıyor 23.4.2019

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü, Eceabat Orman İşletme Şefliğinde kurulu, Genotipik Tohum Bahçesi’nin tohumları toplanıyor.

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy tohum bahçesindeki kozalak toplama çalışmasını denetledi. Bölge Müdürü Ulusoy’a Orman Mühendisi Osman Bayır, Ağaçlandırma Şube Müdürü Mehmet Ali Çelebi ve Eceabat Orman İşletme Şefi Işıl Karademir Güneş eşlik etti.

Marmara Bölgesi Islah Zonun’da yer alan Kızılçam Tohum Meşcereleri’nin genetik üstünlüğü test edilmiş en üstün fertlerinden kurulan 188 Ulusal kayıt numaralı Genotipik Tohum Bahçesi’nin kozalakları Bölge Müdürü Refik Ulusoy nezaretinde toplandı. Bölge Müdürü; “Bu bahçede topladığınız tohumlar bizim için çok kıymetlidir. Genetik üstünlüğü test edilmiş plus ağaçlardan oluşturulan bu bahçenin tohumlarıyla Endüstriyel Ağaçlandırmalar yapıyoruz. Bu tohumlardan normal ormanlardan topladığımız tohumlara göre %25-30 daha fazla kazanç elde edeceğiz. Dolayısıyla buradaki her bir kozalağı toplamak gerekmektedir. Sizlerden kozalakları toplarken önce kendi güvenliğinize dikkat etmenizi, sonrada ağaçlardaki bütün kozalakları zayi etmeden toplamanızı istiyorum” dedi. Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sınırlarındaki Davutbey Çiftliği mevkiinde kurulu tohum bahçesinde yaklaşık 10 ton kozalak hasat edilecek olup, bunlardan da 500 Kg. tohum elde edilecek.

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler