‘’ Etkinliklerin Çanakkale dışına ulaşması gerekiyor’’

Son Güncelleme : 15 Mayıs 2018 09:05
‘’ Etkinliklerin Çanakkale dışına ulaşması gerekiyor’’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğrencisi Müge Adıgüzel; ‘’ Etkinlikler yazın gelmesi ile birlikte yavaş yavaş hız kazanmaya başladı. Özellikle gözüme çarpan birkaç sportif aktiviteler oldu. Bunlar çok güzel etkinlikler fakat bunların çok büyük kitlelere ulaşabildiğini düşünmüyorum. Bu etkinliklerin Çanakkale dışına ulaşması gerekiyor. Daha büyük daha profesyonel organizasyonlar yapılması gerektiğini düşünüyorum. ‘’ dedi.

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Müge Adıgüzel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğrencisi

1.Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale’ye artısı olacak mı?

Tanıtılmaya başladı ve ses getirdiğini fark ediyorum. Sosyal medyadan birçok reklamını ve etkinlik duyurularını da gördüm. Fakat tanıtıma geç başlandı. Çanakkale çok güzel bir şehir, buraya gelen herkes burada hayatına devam etmek istiyor. Bu gibi tanıtımların çok daha önceden yapılması gerektiğini düşünüyorum. 

Etkinlikler yazın gelmesi ile birlikte yavaş yavaş hız kazanmaya başladı. Özellikle gözüme çarpan birkaç sportif aktiviteler oldu. Bunlar çok güzel etkinlikler fakat bunların çok büyük kitlelere ulaşabildiğini düşünmüyorum. Bu etkinliklerin Çanakkale dışına ulaşması gerekiyor. Daha büyük daha profesyonel organizasyonlar yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Çanakkale küçük bir şehir buraya gelen turistlerin burada vakit geçirebilecekleri farklı aktiviteler de olmalı, elbette ki bir artısı olacaktır. Fakat şehre kültürel ve sportif yatırımlar yapılırsa turizmin gelişmesi süreklilik kazanır. Çanakkale çok güzel bir şehir umarım gerektiği değere kavuşur.

  1. İl ve İlçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Çanakkale’de son zamanlarda bir yatırım yoğunluğu olduğunu görüyorum. Bu yatırımların aslında sonucuna bakarak yeterli olup olmayacağını göreceğiz. Bunlar arasında benimde beğendiğim Fevzipaşa Mahallesi’nde yapılan bir kentsel dönüşüm projesi var. Bu mahallenin kullanılması gerektiğini düşünüyorum.  Park 17 Evleri oraya bir proje yaptı. Bu projelerin devamını da yapmayı planlıyor.  Güzel bir site yapmışlar.

Çanakkale yatırım konusunda tarihi geçmişini kullanmalı, bunu çok fazla kullanamıyor. Çanakkale kültürel ve sportif etkinlikler almalı ve turizmde kendini tanıtırken her zaman tarihi geçmişini kullanmalı. Dardanos ve Güzelyalı çok güzel yerler fakat oralara baktığımda elle tutulur bir yatırım göremiyorum. Çanakkale’nin birçok güzel yeri canlılık kazanmıyor.

Ben spor ile ilgilendiğim için boş zamanlarımı spor yaparak geçirmek isterim maalesef Çanakkale’de böyle bir şansımız yok. Bireysel olarak bu yönde bir yatırım almasını isterdim. Çanakkale’de ayrıca çok güzel bir sanatçı kitle var. Burada kültürel anlamda yapılacak tüm yatırımların çok iyi karşılaşacağını ve bir kitlesi olduğuna inanıyorum.

 

3.Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Bildiğim kadarıyla Çanakkale, tarım ürünleri ve hayvancılık konusunda çok verimli topraklara sahip. Buradaki arazilerin satılması beni gerçekten üzüyor. Ülkemiz birçok iklime ve değerli topraklara sahip bu toprakların bazılarından yılda birkaç hasat alınabiliyor. Bu arazilerin kesinlikle imara açılmaması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda hükümetin birkaç projesi oldu çiftçiyi köyünde tutabilmek için fakat bunların ne kadar yararlı olacağını önümüzdeki zamanlarda göreceğiz bu tip uygulamaların gelişmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü Çanakkale’de üretimin durmasını asla istemeyiz. Bunun birçok zararı olacaktır ve bu sadece Çanakkale’yi değil Türkiye’yi de etkileyecektir.

4.Gelibolu Yarımadası’nda neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oldu mu?

Maalesef yakın bir zamanda gidip görme şansım olmadı fakat oraya gidenlerden duyduğuma göre durumunun iyi olduğunu biliyorum. Ziyaret eden herkes çok fazla etkileniyor ve orayı çok beğeniyor. Simülasyon ve müze çalışmalarında da haberim oldu. Şehitlikler Çanakkale ve Türkiye için çok önemli topraklar ve çok fazla turist almakta böyle güzel yorumları duydukça bende çok mutlu oluyor. Ayrıca Gelibolu ‘tarihi Yarımada’sı yalnızca şehitliklerle değil Doğal güzelliği ile de çok önemli bir yer. Kabatepe gibi plajlar el değmemiş ve doğa ile iç içe tertemiz yerler. Böyle bir güzelliğe sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Umarım oraları her zaman böyle korunur.

  1. Yakın bir tarihte Küçükkuyu – Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale’ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli de geçirmek ister misiniz?

Bu seferlerin başlaması çok iyi bir girişim olmuş. Çanakkale için de Küçükkuyu için de çok güzel artıları olacaktır. Çanakkale’ye gerçekten bu bölgeden turist geleceğine inanıyorum. Bence Rum halkı sıcakkanlı ve Türkiye’yi seviyorlar. Onlarında bu seferlere ilgi göstereceğine inanıyorum. Böylelikle Çanakkale’nin ve Türkiye’nin turizmi olumlu etkilenecektir. İki komşu ülke arasındaki ilişkileri de geliştirir. Bu seferlere ek olarak etkinlikler ve turlar düzenlenir ve daha fazla turist çekilebilir. . Bende imkanım olursa Midilli Adası’na geçmeyi düşünürüm.

Mehmet Bayer

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler