ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

30 Haziran 2019 11:08
 ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

“Çanakkale Kültürel Miras Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği” Çanakkale’de kuruluşunu tamamladıktan sonra ilk projesi olan ‘’Kültürel Miras Anadolu- Dokuz Kat, Dokuz Renk, Dokuz Zaman Projesi’’ni sergileme aşamasına geldi.

Bu proje sergi ve üretilen contamporary art sanat tasarımları, geleneksel sanatların güncel unsurlara taşınmasında ve üretimde değer kazanmasında önemli bir boşluğu doldurmakta ve yaratıcılığı geliştirirken markalaşmanın ekonomik çarpan etkisiyle üretimi desteklemektedir.
Geleneksel üretimlerin tasarım olarak güncel sanata taşınması bölgedeki kültürel mirasa dikkat çekip, üretimle sürdürülebilirliği desteklemektedir. Sanat, tasarım, markalaşma turizmin kültürel miras ile beslenmesini sağlayarak, bölgenin ekonomik kalkınmasına kadının eli ile katkıda bulunur. 
Bu projenin temel amacı contamporary art ile gelenekteki özgün değerlerin çağdaş sanata enerji ve üretim olarak katkısı ve tanıtımıdır. 
Projede üretilen eserler, Anadolu’nun zengin renk paletinin çarpıcı sunumu olarak Assos’ da kültür turizminde tanıtıcı bir unsur olarak kamuoyunun izlencesine sunulacaktır.

Dünyaca ünlü felsefe ve sanat merkezi olan Assos tarihi alanı aynı zamanda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin  arkeolojik kazı merkezidir.

Projenin anahtar sözcükleri kültür turizmi, kadın üretimi, somut olmayan kültürel miras, turizmde sürdürülebilirlik, STK, üniversite, toplum işbirliği, workshop, Assos, Çamkalabak, Ayvacık

Proje müellifi ve uygulamacı küratörü ve sanatçı Esma Civcir tarafından Çamkalabak köyünde atölye çalışmaları gerçekleştirilen projenin danışmanları ise Prof. Dr Dinçay Köksal (ÇÖMÜ), Doç. Dr Mehmet Ak (Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi/Yörük Türkmen tarihçisi), Dr. Öğr. Üyesi Ayşenur Kurtoğlu (Üsküdar Üniversites/Sosyolog), Dr. Selda Baybo (Kültürel miras uzmanı, arkeolog), Dr. Öğr. Üyesi Erdem Salcan (ÇÖMÜ/öğretim üyesi)nden oluşuyor.

Projenin paydaşlarını, Çanakkale Kültürel Miras Derneği Başkanı Saime Çetin Aydoğan ve ekibi Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve Çözüm Odaklı Kadın Sorunları araştırma Merkezi ÜSÇÖZÜM, Ayvacık Meslek Yüksekokulu, Çanakkale Kültürel Miras Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği, Çanakkale İŞKUR, Tarım ve Orman Bakanlığı Ayvacık Müdürlüğü, Çanakkale TC. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/ Sodam, TC. Milli Eğitim Bakanlığı /Ayvacık Halk Eğitim Müdürlüğü, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Ankara Büyükelçiliği /Kültür Ataşeliği ve GOETHE Enstitüsü oluşturmaktadır.

28 Haziran 2019 Cuma günü, projede üreten Çamkalabaklı on üç kadına, ÇOMÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından kurs bitirme sertifikaları verildi.

 

Atölye’de Üretilen Eserler

Halı 
1. Bir adet altın tabak halı tekniği 7/2.20 cm yün dokuma düzenleme (modül 1)
2. Bir adet altın tabak halı tekniği 7/2.20 cm yün dokuma düzenleme (modül 2)
3. Bir adet altın tabak halı tekniği 7/2.20 cm yün dokuma düzenleme (modül 3)

Kilim 
1. Bir adet zili kilim tekniği 7/2.20 cm yün dokuma düzenleme (modül 1)
2. Bir adet zili kilim tekniği 7/2.20 cm yün dokuma düzenleme (modül 2)
3. Bir adet zili kilim tekniği 7/2.20 cm yün dokuma düzenleme (modül 3)

Poliksena Lahdi Rölyef Desenleri Kırmızı Kilim 
Bu dokumalar “kırmızı kilim” isimli kültürel miras niteliğindeki kilimlerin üzerine iğne ile yün iplikle işlenerek gerçekleştirilmiştir. Tasarımı ile orijinal ve türünde bir ilk çalışmadır.

Dokumalara konu olan lahitde yer alan konu başlıkları:

 1. Poliksena’nın Ölümü
  2. Poliksena’nın annesi Akabe’ye vedası
  3. Poliksena’ya ağıt
  4. Poliksena’yı uğurlama müzisyenler
  5. Poliksena’ya ağıt
  6. Poliksena nın annesi Akebe’nin yası. HABER MERKEZİ

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler