istanbul escort

aksaray haber

ÇTSO Meclisi toplandı 14.02.2020

14 Şubat 2020 09:58
 ÇTSO Meclisi toplandı  14.02.2020

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Şubat 2020 ayı olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “2018 yılının son çeyreğinde yüzde 2.8, geçen yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 1.6 daralan ekonomi, üçüncü çeyrekten itibaren yüzde 0.9’luk pozitif sonuçla yeniden büyüme patikasına girmiş görünüyor. Göstergeler, yılın son çeyreğinde yüzde 5 civarında bir büyüme yaşadığımıza işaret ediyor. Yeni Ekonomi Programı da, yılın ilk iş dünyası buluşmasını Çanakkale’de yapan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın da altını çizdiği gibi 2020 yılında yüzde 5 büyüme öngörüyor. Bu büyümeyi finanse etmek için kredi hacmini yüzde 15-20 artırmaya dönük bazı düzenlemeler hâlihazırda yapılmış durumda. Faizlerdeki gerileme tedricen devam ediyor. Coronavirüs gibi olağanüstü gelişmelerin negatif etkisi yayılmazsa 2020’nin bu çizgide gideceğini beklemek gerçekçi görünüyor” dedi.

“Geride bıraktığımız yılın, dünyanın ve Türkiye’nin çok çeşitli zorluklarla sınandığı bir yıl olarak pek de iyi hatırlanmayacağına hiç şüphe yok” diyen Okyay; “Dünya, 2008 krizinden bu yana yalpalamaya ve rota aramaya devam ediyor.Uluslararası kurumların işlevinin zayıfladığı,Küreselleşmenin gerilediği, Gelir dağılımının iyice bozulduğu,Birliklerin dağıldığı,Yeni paktların kurulduğu,Jeopolitik risklerin arttığı,Medeniyetler çatışmasının yükseldiği,Ticaret savaşlarının zirve yaptığı,Ve küresel liderlik açığının dünyayı bir kaos görüntüsüne soktuğu zor zamanlardan geçiyoruz.Ülke olarak, belirsizliklerin bu kadar yüksek olduğu bir iklimde yolumuza daha güçlü devam edebilmemiz için güçlü ve zayıf yönlerimizi, karşı karşıya olduğumuz risk ve fırsatları çok iyi analiz etmemiz ve herkesten çok çalışmamız gerekiyor. Çanakkale’yi, insan kaynağından lojistik avantajına, turizm potansiyelinden tarımsal üretim gücüne kadar tüm kritik becerilerini “akıllı bir planlama” ile artırarak yeni çağın Truva’sı haline getirebiliriz” şeklinde konuştu.

ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu ise; “2020 yılının ilk iş gününde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’tan sonra salonumuzda gerçekleştirdiğimiz toplantıda Sayın Bakanımızdan önemli ve müjdeli haberler almış, ekonomimizin gidişatına yönelik umutlarımız artmıştı. Deprem, terörle mücadelede verdiğimiz şehitler,  bu olumlu seyire gölge düşürse de bir taraftan da iş dünyası olarak böyle dönemlerde daha çok üretmeye, daha çok kendimize yetmeye ve dışa bağımlılığı minimuma indirmek için daha da fazla çalışmamız gerektiğine olan inancımız da artıyor. 2019 yılı istatistikleri de bizleri umutlandırıyor. İhracatımızın bir önceki yıla göre % 2 artış göstermesi, enflasyonun hedeflenenin altında gerçekleşmesi,  ilave olarak 2020 yılında Merkez Bankası faiz oranlarında indirime gidilmesi, kamu alacaklarının gecikmesi ve gecikme faizlerinde indirim yapılması bizlere moral vermiştir. Her zaman dediğimiz gibi iş dünyası güven ortamında yatırım yapan şevki artan bir camiadır” diye konuştu.

“Aslında Çanakkale’de işsizlik yok”

“İşverenler vasıflı eleman bulamadığından şikayet ederken iş arayanlar masa başı iş istiyor. 2019 yılında Çanakkale’de ödenen işsizlik ödeneği ise toplam 47 milyon TL. Aslında Çanakkale’de işsizlik yok. Çanakkale’de ve Türkiye’nin birçok yerinde iş beğenmeme var” diyen Semizoğlu; “Fazlasıyla sosyal bir devletiz ama fazla sosyalleşildiği zamanda insanlar çalışmaktan kaçınıyor evde oturunca birtakım sosyal haklardan yararlanıyor. Bunların revize edilmesi gerektiğini şahsen düşünüyorum arkadaşlar. 2018’de 23 milyon olan işsizlik ödeneği 2019 yılında 47 milyon olarak ödenmiş. İŞKUR istatistiklerine göre Çanakkale iş dünyası yine de umutlu, Türkiye genelinde işyerlerinin % 19,3’ü istihdamın artacağını öngörürken Çanakkale’de bu oran  % 27,8” şeklinde konuştu.

 “Otogarın durumu şehrimize yakışmıyor”

Başkan Semizoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Otogar Konusu çok uzun süredir Odamızın gündeminde. Belediye ile şifahen olarak 7-8 defa görüştük. Sayın Başkan ile görüştük. Yazışmalar yaptık. Yazışmaların içeriği şu; Otogar Çanakkale’mizin girişi, Havaalanının girişi, diğer karayolunda girişte üç noktamız var. Birisi Eceabat, diğeri İzmir yolu diğeri Bursa yolu. Otogar’da bunlardan birisi. Otogarın fiziki durumu rezalet arkadaşlar. Bunu defalarca dile getirdim. Otogarda gelen yolcu bekleme salonu yok. Yenice, Çan, Lapseki, Ayvacık ilçelerimizden Çanakkale’ye gelen otobüsle gelmeyi tercih eden vatandaşlarımız ya ehliyeti yok yaşlı insanlar ya arabaları yok yoksul insanlar.Dolayısıyla gerçekten hizmete muhtaç insanlar.Biz dört yıldır gelen yolcu bekleme salonu konusunda çok özür diliyorum.Tuvaletlerin iyileştirilmesi konusunda bir arpa boyu yol kat edemedik. Bunları huzurunuzda, basının huzurunda paylaşmak istedim ki, yazışma ile bu iş olmuyor. Bunun siyasi malzeme olarak yapılması beni daha da üzüyor. Ben herkesi samimiyete davet ediyorum ve bu sorunun Çanakkale halkı için çözülmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmanın ardından, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen faaliyet ile önümüzdeki dönem gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. ÇTSO Hesap İnceleme Komisyonu üyesi Ali Karaman tarafından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2019 Aralık ayı mizanı ile ilgili rapor ve 2019 yılı kesin hesaplarına ilişkin rapor ile Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Ocak ayı mizanı ile ilgili rapor okunarak onaylandı.

Gürhan Kökçak

 

 

 

 

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler