‘’ Çanakkale’nin alması gereken yatırımlar var’’

14 Mayıs 2018 09:27
‘’ Çanakkale’nin alması gereken yatırımlar var’’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği BölümüSeda Bayram; ‘’Çanakkale’nin alması gereken yatırımlar var çünkü çok hızla büyüyen bir şehir. Benim turizm öğrencisi olarak burada eksiğini gördüğüm şey Lunapark, bence böyle güzel bir şehirde bir lunaparka ihtiyaç var. Ben Tokat’ta yaşıyorum Tokat’ta bir Lunapark var. Çanakkale Tokat’a göre gelişmiş bir yer fakat bu tarz etkinlikler yapabileceğimiz alanlar yok.’’

ÇANAKKALE GELECEĞİNİ KONUŞUYOR

Çanakkale'nin dinamikleri Çanakkale'nin geleceğini konuşuyor.

Seda Bayram

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü

1.Troia Yılı yeterince tanıtılıyor mu? Yapılan etkinliklerin, yatırımların ileriki yıllarda Çanakkale’ye artısı olacak mı?

2018 Troia Yılı yeterince tanıtılıyor. Ben birçok yerden takip ediyorum.  Özellikle sosyal medyalardan takip ediyorum.  Herkes bu yıldan bahsediyor ve birçok etkinlik olmaya başladı. Sadece Çanakkale’de değil Dünyada da tanıtıldığını düşünüyorum. Havanın güzelleşmesi ile birçok etkinlik yapılıyor. Örneğin kordonda bir kortej yapıldı. Herkesin dikkatini ve beğenisi çekti. Benim gözlemlerim bu şekilde. Bu sebeple yeterince tanıtıldığını düşünüyorum.

Bu yıl için konserlerin aktif olarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Şenliklerini Troia Yılı adı altında yapmaları çok iyi oldu. Çanakkale merkezde, cumhuriyet meydanında veya kordondaki etkinliklere ağırlık verilmelidir. Farklı gösteriler yapılıp Troia’yı anlatacak etkinlikler yapılmalıdır. Troia Antik Kenti’ne turlar düzenlenebilir. Bu şekilde farklı etkinlikler yapılabilir.

Bu etkinliklerin Çanakkale’ye artısı olacağını düşünüyorum. Turist sayımız kesinlikle artacaktır.

 

  1. İl ve İlçeler yeterince yatırım alıyor mu? Aklınızda kalan yatırımlar nelerdir?

Aklımda kalan en önemli yatırım köprü yatırımı oldu. Bence Çanakkale için yararlı bir yatırım. Lapseki taraflardaki topraklar çok değerlendi. Bence gerekliydi ve çok iyi oldu. Ulaşımda turizmde çok rahatlayacaktır.

Çanakkale’nin alması gereken yatırımlar var çünkü çok hızla büyüyen bir şehir. Benim turizm öğrencisi olarak burada eksiğini gördüğüm şey Lunapark, bence böyle güzel bir şehirde bir lunaparka ihtiyaç var. Ben Tokat’ta yaşıyorum Tokat’ta bir Lunapark var. Çanakkale Tokat’a göre gelişmiş bir yer fakat bu tarz etkinlikler yapabileceğimiz alanlar yok. Çanakkale öğrenci ve bir turizm şehri bu tip eğlenceye yönelik yatırımların almasını isterim.

Gestaş’ın yaptığı boğaz turları çok güzel bir yatırım olmuş böyle bir şeye ihtiyaç vardı. Türkan Saylan Sosyal Tesislerine yapılacak olan Kütüphane güzel bir yatırım olacaktır. Merkezde bir kongre salonuna ihtiyacımız var. İçdaş çok uzak kalıyor ve Çanakkale’de bir ulaşım problemi var.

Çanakkale’de sahilde bu kadar çok kafe yerine aktivite ve spor yapılabilecek tesisler kurmaları çok daha iyi olur. Çanakkale’nin sportif ve kültürel faaliyet yapabilecek yerlere ihtiyacı var.

3.Çanakkale ili ve ilçelerinde tarım arazileri birer birer satılıyor. Bunlar çiftçiyi ve üretimi nasıl etkiler?

Bu problem sadece Çanakkale’de değil tüm Türkiye’de var. Ülkemizin birçok toprağı değerli, fakat deniz tarafında ki şehirlerde arazilerin daha fazla satıldığını görüyorum. Devletin bunun önüne geçmesi için güzel projeleri oldu. bizim oralarda da çok fazla gündemdeydi. Hayvancılık yapmaya başlayanlara bir kredi sağlanıyordu. Bu projeler geliştirilip arttırılabilir. Türkiye’de ki ve Çanakkale’deki bu problemin önüne geçer.

Çanakkale’de ki arazilerin satışı tabi ki Çanakkale’yi olumsuz etkileyecek ve üretimi azaltacaktır. Pazar fiyatları aratacaktır. Üretimi azalan her ürünün fiyatı artacaktır.

4.Gelibolu Yarımadası’nda neler yapılıyor? Gezip görme şansınız oldu mu?

Gelibolu Tarihi Yarımadası’nı tam olarak gezemedim ama en yakın zamanda gezmek istiyorum. Bu sebeple tam olarak yapılan çalışmalardan haberim olmadı. Maalesef öğrencilerin bir çoğu Gelibolu’yu gezemiyor. Çünkü ulaşım zor ve maliyetli, tur şirketleri kullanmak gerekiyor. Öğrenciler için o bölgeye bir kolaylık sağlansa çok daha iyi olabilir. Üniversitemizde bulunan belirli saatlerde geçen ücretsiz ring sistemini Gelibolu Yarımadası’nda şehitlik güzergahı üzerine uygulanabilir. Gelibolu Şehitlikleri hepimiz için çok önemli ve her vatandaşın burayı gezmesi gerektiğine inanıyorum zaten Türkiye’nin birçok yerinde gezmeye geliyorlar. Tarihi Alan Başkanlığı’nın o bölgeye baktığını duydum ve güzel çalışmalar yaptığını duydum. Bölgede görev yapan insanların denetlenmesi yapılıyordur umarım. Son zamanlarda çok fazla hurafe anlatan rehber olduğunu duyduk. Oraya gelen öğrencilere savaş tüm gerçekleri ile anlatılmalıdır. Çocukların öğrenmesi çok daha önemlidir.

  1. Yakın bir tarihte Küçükkuyu – Midilli seferleri başlayacak. Bunun Çanakkale’ye katkısı olur mu? Tatilinizin bir bölümünü Midilli de geçirmek ister misiniz?

Bu seferler turizmi muhakkak olumlu bir şekilde etkileyecektir. Fakat dolar kurundan dolayı daha çok karşı taraftan tercih edileceğini düşünüyorum. Çanakkale’de yaşayan halkında çok fazla karşı tarafa geçebileceğini düşünmüyorum. Öğrencilerinde maddi imkanı buna el vermeyebilir. Unun için öğrenciler uygun fiyatlı turlar düzenlenebilirse bende gitmeyi düşünebilir.

Bu seferler iki ülke arasındaki gerginlik içinde iyi olmuş. Bu şekilde birbirimizi daha yakından tanıtabiliriz.          

Mehmet Bayer

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler