istanbul escort

Çanakkale’de Askıda Kitap Uygulaması 08.12.2019

07 Aralık 2019 17:03
 Çanakkale’de Askıda Kitap Uygulaması 08.12.2019

Çanakkale’de 2012 yılından bu zaman kadar Kedi Kulağı Kitabevi’ni işleten Sahaf Emrah Güneri, 4 yıldır süren askıda kitap uygulamasını yeniden gündeme getirdi. Bu zamana kadar toplanan 300 kitabı Türkiye’nin farklı il ve köylerine gönderen Güneri, Çanakkaleli kitapseverlerden de destek bekliyor.

Kemalpaşa Mahallesi Tekke Sokak’ta yaklaşık 7 yıldır sahaf olan Kedi Kulağı Kitabevi sahibi Emrah Güneri Çanakkale’de yeniden askıda kitap uygulaması başlattı. Toplanan kitapları durumları olmayan köy okulları ve kütüphanelere gönderdiklerini belirten Güneri, “Askıda kitap uygulaması bizim yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğümüz bir çalışma. Orada toplanan kitapları köy okullarına, bizden talepte bulunan mahalle kütüphanelerine veriyoruz. Çalışmamız şöyle işliyor: örneğin aynı kitaptan 2 tane alıyorlar, ‘Biri askıya’ diyorlar veya aldıkları kitabın yanında bir tane de çocuk kitabı alarak askıya asıyorlar. Bunun üzerine sosyal medya üzerinden bu yıl mezatlar yapıyoruz. İkili kitap setleri bir tanesi de çocuk kitabı oluyor. Oradan alınan kitapların bir tanesi alıcıya bir tanesi de askıya gidiyor. Şuana kadar ilgi çok iyiydi ancak son zamanlarda askıda kitaba ilgi düştüğü için biz yeniden gündeme getirmek amacıyla tekrar tanıtım çalışmalarına başladık. Bunu Türkiye’de ilk uygulayan biz değiliz ama şuana kadar ki en verimli çalışmayı sürdüren biz olduk. Bu askıda kitap uygulamasıyla yaklaşık 300 kitap topladık. Bizden talep eden ve imkanı olmayan herkese gönderiyoruz. Ayrıca, buradan kitap alıp, asanlar çok ama daha önce okuduğu kitabı da getirip buraya asan arkadaşlarımız mevcut” dedi.

 EKONOMİK KRİZ KİTAP SATIŞLARINI DA ETKİLEDİ

 Tüm Türkiye’de devam eden ekonomik kriz kitap satışlarını da vurdu. Bu durumun kitap satış hızını düşürdüğünü belirten Güneri, “Çanakkale’de kitaplar satışları ne yazık ki düşük ama bu genel olarak esnaf ve alıcın gücüyle de bağlantılı. Kitap her zaman en son alınması düşünülen bir ürün olmuştur Türkiye’de. Ekonomik durumlar, hayat şartları kitabın satış hızını oldukça düşürdü” diye konuştu.

 UTKU YAŞAR CÜCE

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Bergin Eren

10 Aralık 2019 16:24
Emrah Günerinin harika girişimlerini kutlar ayrıca konuyu canlandırdığı için de tebrik ederim.Sevgiler.

Son Eklenenler