istanbul escort

“AFETLERE DİRENÇLİ BİR ÇANAKKALE HEDEFLİYORUZ”

17 Ağustos 2018 17:54
 “AFETLERE DİRENÇLİ BİR ÇANAKKALE HEDEFLİYORUZ”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Çanakkale İl Müdürü Levent Yılmaz; “Yeni bir 17 Ağustos felaketi daha yaşamamak için pek çok proje ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile AFAD koordinasyonunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz ve STK’larımızla birlikte sıfırıncı dakikadan itibaren afetlere müdahale ediyoruz.”dedi.

AFAD Çanakkale İl Müdürü Levent Yılmaz; 17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında; “ 17 Ağustos 1999 günü meydana gelen, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanımızın da yaralanmasına yol açan Marmara Depremi, ülkemizde yaşanan en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Geride yalnızca yıkım ve acı bırakan önemli olaylar genellikle hatırlanmak istenmez. Ancak, 17 Ağustos, depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan tarih olmuştur. Yaşadığımız afetlerden çıkardığımız derslerle; kaynaklarını afet anında ve sonrasında kullanan bir “kriz yönetimi” anlayışı yerine, kaynaklarını afet öncesine odaklayan, yani hazırlık ve risklerin azaltılmasına öncelik veren “risk yönetimi” anlayışını benimsiyoruz. Bu doğrultuda yeni bir 17 Ağustos felaketi daha yaşamamak için pek çok proje ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile AFAD koordinasyonunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz ve STK’larımızla birlikte sıfırıncı dakikadan itibaren afetlere müdahale ediyoruz. Afet önleme ve zararlarını azaltma çabaları için, halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için çalışıyoruz. Bu çerçevede toplumun her kesimine köylerde, okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, kamu ve özel sektör kuruluşlarında afet bilinci eğitimleri ve tatbikatlar düzenliyoruz. Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarındaki amacımız “afete dirençli bir toplum” oluşturmaktır. Afete Hazır Türkiye eğitim seferberliği kapsamında son 1 yıl içinde 37 bin vatandaşımıza afet ve acil durumlarla ilgili eğitimler verdik. Düzenlediğimiz eğitimlerde vatandaşlarımıza ilk 72 saat, temel afet bilinci, temel yangın bilgisi, acil durumlarda bina tahliyesi ve hafif arama kurtarma hakkında bilgiler aktardık.”ifadelerini kullandı.

 

“Afetlere dirençli bir Çanakkale hedefliyoruz”

Her vatandaşın afetler nedeniyle meydana gelebilecek tehlikelerin farkında olması, riskleri azaltmak için önlemler alması ve hazırlıklı olması gerektiğini vurgulayan Yılmaz şunları kaydetti;  “Ailemizi, okulumuzu, işyerimizi, şehrimizi ancak hepimiz afetlere karşı hazırlıklı olursak güvende tutabiliriz. 18-65 yaş aralığındaki vatandaşlarımızdan AFAD gönüllüleri oluşturarak işbirliği içinde sistematik ve sürdürülebilir bir müdahale kapasitesine sahip olmak istiyoruz. İklim değişiklikleri nedeniyle dünyada ve ülkemizde meydana gelen afetlerin sayısının günden güne arttığını hepimiz çok net olarak görüyoruz. Afet ve acil durumlara karşı önlemleri almaya mecbur değil bir anlamda mahkûm olduğumuzu ve her zaman olası afetlere karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmadan, afet bilincini geliştirmeliyiz.1999 Marmara Depremi ve yakın zamanda bölgemizde meydana gelen 6 Şubat Ayvacık depremi, planlı ve plansız alanlardaki mevcut yapı stokumuzun önemli bir kısmının depreme dayanıksız olduğunu ve acilen güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. İlimizin yapı stoklarının incelenmesine ve iyileştirilmesine yönelik olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızın yaptıkları çalışmaları yakından takip ediyoruz. AFAD olarak bu doğrultuda hazırlanacak tüm projelere destek ve katkı sağlamaya hazırız. Afetlerin ardından ortaya çıkan ağır bilanço göz önüne alındığında haberleşme, ulaşım, altyapı, uzun süreli geçici barınma, ekonomik ve sosyal yaşam gibi vazgeçilmez parametrelerin normal hayata geçirilebilmesi minimum seviyede de olsa büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Ülkemizde meydana gelen afetlerin ekonomik bilançosu bir bütün olarak değerlendirildiğinde; tarımdan hayvancılığa, turizmden üretim sektörüne kadar ortaya çıkan kayıpların çok ciddi boyutlara ulaştığını görebiliriz. Ülkemizde can ve mal kaybına neden olan felaketlerin yaşanmaması temennisiyle 17 Ağustos depreminde hayatını kaybetmiş bütün vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”   EZGİ KOSTAK

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Son Eklenenler